artykuł wolny od linków afiliacyjnych

TL;DR

Kup anonimowo bezpośrednio u producenta. Sprawdź dokładnie stan opakowania i sprzętu, zgodnie z instrukcjami producenta. Pamiętaj, że portfele sprzętowe są najbezpieczniejszym sposobem przechowywania bitcoinów, pomimo teoretycznych ryzyk opisanych poniżej.

Kupuj anonimowo

Dlaczego to istotne? Bazy danych e-commerce sklepów internetowych wyciekają nagminnie. Spodziewaj się, że wkrótce po zakupie Twój adres zamieszkania zostanie publicznie powiązany z faktem trzymania tam portfela sprzętowego, kojarzonego z dużą wartością.

Nie chcesz incentywizować rabunku, wymuszeń, kradzieży ani phishingu. Dlatego nie podawaj żadnych wrażliwych (prawdziwych) danych przy kupnie portfela sprzętowego.

Dodajmy, że nie celujemy tu w anonimowość absolutną. Nie ma takiej potrzeby (przynajmniej dopóki Bitcoin jest legalny).

Anonimowy adres dostawy

Zamów portfel sprzętowy na adres firmy, jeśli nie masz lepszych opcji pod ręką. Imię lub nazwisko możesz nieznacznie przekręcić tak aby przesyłka wciąż do Ciebie trafiła w ramach biura (np Michał Jankowski -> Marcin Jankowski). Najważniejsze, aby nie był to adres zamieszkania.

Najlepiej jednak korzystać ze skrytek pocztowych. Oprócz Poczty Polskiej w największych miastach skrytki pocztowe oferowane są przez prywatne firmy. Można też poszukać usług re-mailingu, odbioru w punkcie itp.

Anonimowy e-mail

Załóż trwały ale anonimowy adres e-mail np na https://protonmail.com/ (bezpłatnie). Podobnie jak z fizycznym adresem, nie musimy silić się tu na anonimowość absolutną. Wystarczy aby adres e-mail nie zdradzał tożsamości i był unikalny dla sklepu internetowego. Ta unikalność jest ważna: dla każdego sklepu internetowego - nowy adres e-mail.

Nie polecamy adresów tymczasowych (“burner”, “10 minutes”). W razie problemów z dostawą czy reklamacji będziesz potrzebował korespondować z tego adresu e-mail.

Losowy numer telefonu

Nie musisz podawać prawdziwego telefonu w sklepie internetowym. Telefon ma charakter czysto informacyjny i służy jedynie do celów logistycznych w przypadku nieoczekiwanych problemów. Przesyłka dojdzie skutecznie bez niego niemal zawsze. Śmiało podaj losowy numer - on nie jest weryfikowany.

Sprawdź opakowanie i zabezpieczenia

Zanim rozpakujesz, sprawdź dokładnie stan opakowania i zabezpieczeń zgodnie z instrukcjami producenta.

Dlaczego to istotne? Po drodze ktoś może podmienić lub zmodyfikować urządzenie tak aby później ukraść Twoje bitcoiny.

Producenci portfeli sprzętowych stosują mechanizmy mające utrudnić (niepostrzeżoną) ingerencję w opakowanie i sprzęt. Te mechanizmy wymagają jednak, żeby użytkownik był świadomy i z nich skorzystał, porównując przesyłkę i zachowanie sprzętu z oczekiwanymi. Dla przykładu, najbardziej zaawansowany portfel sprzętowy Coldcard MK3 ma przezroczystą obudowę abyś mógł porównać elektronikę ze zdjęciami producenta.

Kupuj bezpośrednio od producenta

Kupuj portfele sprzętowe bezpośrednio na stronie producenta. Nie kupuj u pośredników, nawet “oficjalnych przedstawicieli”. Ma to na celu zmniejszenie liczby pośredników, zwłaszcza tych świadomych.

Zobacz także

Który portfel sprzętowy wybrać?
Jak przechowywać bitcoiny?