artykuł wolny od linków afiliacyjnych

TL;DR

Średnie opłaty za transakcje Bitcoin są dość wysokie, rzędu $2 - $10 na początku 2021. Jednak w wielu przypadkach można je zmniejszyć nawet do kilkudziesięciu centów.

Trzymaj środki na nowoczesnych adresach bech32. Korzystaj z portfeli z obsługą RBF. Ustawiaj symboliczne opłaty sieciowe jeśli transakcja nie jest pilna.

Pojęcia “opłata transakcyjna” i “opłata sieciowa” oznaczają to samo i używane są zamiennie.

Płać ze swojego portfela, nie z giełdy

Tylko wtedy masz niezbędną kontrolę nad transakcją i możliwość zdefiniowania dowolnie niskiej opłaty transakcyjnej.

Przenieś swoje środki na adres bech32

W portfelach jest to określane jako bech32 lub native segwit.

Transakcje z adresów bech32 (bc1...) są aż ~50% tańsze niż transakcje z klasycznych adresów nie-segwitowych. Są również ~10% tańsze od transakcji z adresów segwit w wersji kompatybilnościowej (3...).

Z adresów bech32 można płacić na dowolne adresy. Odbiorca może mieć stary portfel.

Jednak przyjmować możemy bitcoiny wyłącznie z nowoczesnych portfeli obsługujących bech32. Jeśli to jest niepraktyczne w Twoim zastosowaniu, to jako minimum przenieś środki na adres segwit w wersji kompatybilnej wstecz. W portfelach jest ona określana jako segwit compatibility lub P2SH.

Technikalia: transakcje wydające segwitowe środki są tańsze bo dostają 75% zniżki na bajty podpisów (witness data). Transakcje wydające segwitowe środki "z adresów" bech32 są dodatkowo tańsze, bo wtedy inputy zajmują mniej fizycznych bajtów.

Ustaw RBF (Replace By Fee)

W ustawieniach portfela zdefiniuj, żeby wszystkie transakcje były wysyłane z flagą Replace By Fee. Nowoczesne portfele mają to domyślnie ustawione. Niestety, niektóre portfele nie dają takiej możliwości - należy ich unikać.

Ma to dwie konsekwencje:

  • możliwość podbicia opłaty post-factum czyli w już wysłanej transakcji; ściślej, nowa transakcja z wyższą opłatą zastąpi starą jeszcze niepotwierdzoną
  • transakcja RBF zostanie przez odbiorcę uznana dopiero po potwierdzeniu sieciowym; nie zadziała zatem natychmiastowe doładowanie komórki (tzw 0-conf)

Przykładowe nowoczesne portfele z obsługą RBF:

Efektywnie, RBF daje dynamiczną kontrolę “tanio” versus “szybko”.

Ustaw opłatę sieciową na podstawie mempool.space

Mempool.space to symulator pokazujący, które transakcje wejdą do następnego bloku.

Jeśli zależy Ci na szybkim potwierdzeniu, ustaw medianę opłaty sat/vb dla następnego bloku (zakreślone na czerwono poniżej).

Example

Brak pośpiechu? Ustaw 5 sat/vB

Najpierw upewnij się, że masz ustawiony RBF. Jeśli nie zależy Ci na czasie, ustaw niewielką opłatę sieciową 5 sat/vB. Dla typowej transakcji bech32 oznacza to opłatę ~40 centów za całą transakcję według kursów z połowy lutego 2021. Czas oczekiwania to kilka dni w normalnych warunkach. Najczęściej takie transakcje potwierdzają się w weekend.

Technicznie transakcja jest prawidłowa już od 1 sat/vB. Historycznie takie super tanie transakcje również okresowo się potwierdzały. Obecnie jednak jest to niezalecane, może wymagać nawet miesięcy cierpliwości i wielokrotnego wysyłania transakcji do sieci.

Osobiście (początek 2021) wysyłam niemal wszystkie transakcje z opłatą transakcyjną 5-15 sat/vB. Wcześniej przez lata było to 2-3 sat/vB.

Nie obawiaj się, że środki “utkną na zawsze”

Z przyzwyczajenia dałeś opłatę bliską zeru do przesłania swoich bitcoinowych oszczędności życia. Nagle cena BTC eksplodowała i sieć jest zupełnie zapchana. Twoja transakcja utknęła, bez żadnych widoków na potwierdzenie. Co teraz???

Po pierwsze, transakcję RBF możesz zawsze zastąpić nową transakcją, z wyższą opłatą. To jest najważniejszy mechanizm, jaki powinieneś stosować. Pierwsza i niezawodna linia obrony.

Po drugie, nawet jeśli zaniedbałeś RBF, możesz wykorzystać resztę z transakcji. W tej sytuacji przesyłasz resztę sam do siebie w nowej transakcji z wyższą (“podwójną”) opłatą. Ta transakcja-dziecko efektywnie płaci za swojego rodzica (Child Pays For Parent - CPFP). Oczywiście, nie dotyczy to sytuacji, w której opróżniłeś cały portfel.

Po trzecie, nawet jeśli nie masz ani flagi RBF ani reszty w portfelu, do dyspozycji są komercyjne akceleratory jak https://pushtx.btc.com/ czy http://btcstrike.com/ w których możesz zapłacić “out of band” za potwierdzenie swojej transakcji. Akceleratory oferowane są przez mining poole - to one decydują które transakcje dostają sie do bloku.

Po czwarte, nawet jeśli zaniechałeś wszelkich najlepszych praktyk, wysłałeś z giełdy i nie masz teraz kontroli nad transakcją, a giełda zastosowała symboliczną opłatę i transakcja “wisi”. Boisz się korzystać z akceleratorów bo może to scam. Otóż, giełda musi kiedyś odzyskać swoją resztę! Typowo giełda okresowo konsoliduje takie reszty. Wtedy giełda w transakcji konsolidującej efektywnie zrobi CPFP (nie ma innej możliwości), pociągając za sobą Twoją oczekującą transakcję. Tyle, że to może zająć tygodnie lub miesiące w skrajnym przypadku.

Po piąte, obciążenie sieci jest zawsze sinusoidalne. Podąża za ceną i hypem na kryptowaluty. Jakkolwiek beznadziejnie wygląda sytuacja, wcześniej czy później kolejka zostanie rozładowana i Twoja transakcja potwierdzi się, nawet jeśli miałoby to zająć miesiące. Bardziej prawdopodobne: transakcja wcześniej wypadnie z pamięci węzłów sieci Bitcoin. Wtedy będziesz mógł łatwo wydać te same środki w innej transakcji. Nie kasuj zatem starych kluczy!

Jest wiele warstw bezpieczeństwa: dopóki masz klucze prywatne, środki nie zginą.

Podsumowanie

Od ręki możesz obniżyć wszystkie opłaty o połowę dzięki bech32. Dodatkowo, dla transakcji które nie są pilne, możesz stosować bardzo niewielkie opłaty. Przed wysłaniem transakcji ustaw RBF aby mieć pełną kontrolę nad sytuacją i możliwość podbicia opłaty.