artykuł wolny od linków afiliacyjnych

TL;DR

Każdy nowoczesny portfel sprzętowy jest lepszy niż jego brak. Wybierz Coldcard MK3 do przechowywania majątku (cold storage). Wybierz BitBox02 lub Trezor T do działań operacyjnych (warm storage).

Który portfel sprzętowy wybrać?

Nawet najsłabszy portfel sprzętowy jest lepszy niż trzymanie bitcoinów na giełdzie, laptopie, smartphonie czy paper wallecie. Jeśli posiadasz jakikolwiek portfel sprzętowy, korzystaj z niego.

Nie zarabiamy na polecaniu tych produktów. Linki w artykule nie są afiliacyjne.

Do przechowywania majątku (cold storage) polecamy:

  • Coldcard MK3 - najbezpieczniejszy portfel sprzętowy na rynku. Open source i open hardware (oprócz Secure Element). 100% air-gapped (opcja). Tylko Bitcoin (to zaleta - mniejsza powierzchnia do błędów). Dobre wsparcie dla standardów i innowacji bitcoinowych. Minusy: może wyglądać przytłaczająco dla niektórych początkujących użytkowników. Jest nieco wolniejszy w działaniu i obsłudze. Podsumowanie: Coldcard MK3 jest idealny do przechowywania majątku (tzw cold storage) ale nie nadaje się jako codzienny portfel operacyjny.

Do codziennych transakcji (warm storage):

  • BitBox02 - bardzo dobry kompromis wygody i bezpieczeństwa. Open source i open hardware (oprócz Secure Element). Dobre wsparcie dla standardów i innowacji bitcoinowych. Minusy: nieco niewygodny w trzymaniu w ręce, utrudnione anonimowe dostarczenie, brak zaawansowanych funkcji obecnych w Coldcard MK3. Bardzo ważne: zrób dodatkowy backup 24 słów na papierze a nie jedynie na malutkiej karcie microSD, która na pewno się zgubi.
  • Trezor T - najwygodniejszy UX (ekran dotykowy, błyskawiczne działanie). 100% open source i 100% open hardware (możliwe ze względu na brak Secure Element). Portfel multi-walutowy ze wsparciem Monero. Niestety po fizycznej kradzieży możliwa jest elektroniczna ekstrakcja kluczy prywatnych (brak Secure Element). Wymaga zatem stosowania passphrase.

Nie kupuj nowych ale korzystaj jeśli już posiadasz:

  • Ledger Nano S/X - tania masówka, niewygodne testowanie backupów, niewygodne wprowadzanie passphrase, niewygodna weryfikacja adresów na malutkim ekranie, firma Ledger nie dba o bezpieczeństwo ani prywatność użytkowników, była ofiarą ogromnego wycieku danych teleadresowych (z systemu e-commerce, nie z portfela sprzętowego), jest konsekwentnie powolna w implementacji innowacji bitcoinowych; droższa wersja Ledger Nano X dodatkowo posiada interfejs Bluetooth, który wydaje się radykalnie zwiększać powierzchnię ataku na urządzenie
  • Trezor One - przestarzały, zachęca do złych praktyk wpisywania sekretów na komputerze (passprase)
  • KeepKey - klon Trezora na bazie jego otwartego kodu i sprzętu; fatalny UX związany z posiadaniem tylko jednego fizycznego przycisku; firma stojąca za portfelem nie jest renomowanym ekspertem w tej dziedzinie; dodatkowo posiada te same problemy co oryginał